خواص درمانی زعفران

مصارف درمانی زعفران

این نوشته جزئی از یک مقاله ی علمی میباشد که در این مقاله به برسی خواص دارویی و مصارف درمانی زعفران می پردازد

مصارف درمانی زعفران

زعفران به علت دارا بودن مواد تلخ موجب سهولت هضم غذا میشود . تحقیقات نشان میدهد که ترکیبات فعالی چون crocin و انواع دیگری از کارتنوئید ها در زعفران وجود دارند کهمیتوانند حالت توموری بافت ها را کاهش دهند و خاصیت ضد سرطانی دارند و نیز میتوانند میزان چربی سرم خونرا کاهش دهند . اکسیژناسیون بافت ها را افزایش داده و نیز میتواند از اختلالاتی نظیر الزایمر و پارکیسون به طور قابل ملاحظه ای جلوگیری کند.

خواص دارویی

زعفران از نظر طب قدیم ایران دارای طبع گرم است. مهمترین خاصیت زعفران که از قدیم الایام مورد استفاده قرار میگرفته،درمان افسردگی است.خوردن چای زعفران باعث هضم بهتر غذا میشود . اثر مسکن درد دارد . زعفران در خونسازی موثر است و کمک به بهبود گردش خون میکند،باعث پاکسازی کبد میشود،سرفه را رفع و اثر مستقیم روی درمان برونژیت دارد کلیه .

مثانه را پاکسازی میکند،ارام بخش و خواب اور است زعفران دارای خواص زد تشنجی است،نفخ معده را برطرف میکند،روشن کننده پوست صورت است،به تقویت حافظه و یادگیری کمک میکند ،باعث تاثیر در کاهش فشار خون و کاهش چربی خون میشود. در درمان اسم و کاهش درد دندان موثر است و به صورت دم کرده ۵ تا ۲ گرم در لیتر مورد استفاده قرار میگیرد به دلیل داشتن انتی اکسیدان به عنوان توان بخش قلب و پیشگیری کننده از بیماری های قلبی و سرطان نیز مطرح است تحقیقات نشان میدهد که سرطان مانع گسترش سرطان سینه میشود.

شما میتوانید برای مطالعه ی بیشتر در باره ی خواص زعفران از این صفحه بازدید فرمایید.

اثر ضد باکتری

ثر ضد باکتری عصاره ابی و ترکیبات اختصاصی جداشده از زعفران شامل کروسین کروستین پیکرو کروستین وسافرانال با استفاده از سه سویه میکروبی اشریشیاکلی، استافیلوکوک ارئوس به روش انتشار اگار برسی شد نتایج نشان داد که عصاره ابی زعفران فاقد اثر بازگردانی بر روی این میکرو ارگانیسم ها بوده واز میان ترکیبات اختصاصی زعفران سافرانال باعث باز گردانی رشد اشیریشیاکلی و استافیلوکوک اورئوس شده است . سایر ترکیبات زغفران برروی میکرواورگانیسم های مذکور اثر بازگردانی نداشته اند اسانس برگ زعفران بر استافیلوکوک اورئوس اثر باکتریوستاتیک داشته است.

اثر ضد تومور

زعفران در مدل های مختلف و بر روی طیف وسیعی از تومورها ازجمله لوکمی کارسینوم تخمدان و پستان آدنوکارسینوم روده بزرگ رابدومیوسارکوما پاپیلوما و کارسینوم سلول سنگفرشی اثر ضد سرطان داشته است زعفران در حالی که بادوز های موثر در محدوده پایین میکرومولار بر سلول های بدخیم ازجمله محموعه های سلولی سرطانی انسان اثر سیتوتوکسیک انتخابی داشته معمولا قابلیت زیست سلولهای سالم را تحت تاثثیر قرار نداده است .

زعفران به طور وابسته به دوز تشکیل کولونی سلول های توموری را مهار نموده ولی تاثیری بر تکثیر و تمایز سلول های سالم نداشته است تجویز عصاره ی زعفران از راه خوراکی و موضعی در موجود زنده میزان پیدایش سرطان مصنوعی را کاهش داده ، سرعت رشد تومور را مهار کرده و عمر حیوانات ازمایشگاهی را طولانی تر نموده است.

برای خرید زعفران ارگانیک اصل با بهترین کیفیت به صورت بسته بندی شیک و پک های هدیه و صادراتی با ما تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *