خواص درمانی زعفران

خواص درمانی زعفران

این مطلب بخشی از یک مقاله ی علمی میباشد که در ضمینه ی خواص درمانی زعفران آن تحقیق کرده است.شما با مطالعه ی آن با برخی از خواص درمانی و دارویی زعفران و تاثیرات ان بر برخی از بیماری ها اشنا میشوید.

زعفران چیست؟

زعفران یک ماده طبیعی است که قرن ها در بسیاری از نقاط جهان مورد استفاده قرار گرفته است و به عنوان یک ماده غذایی و ادویه افزودنی معرفی  شده است که توانایی کاهش اختلالات مختلف را دارد از طریق خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی شناخته شده خود مطالعات متعددی قرار گرفته است.

برای آشنایی با انواع زعفران این مقاله به شما پیشنهاد میشود

 

خاستگاه زعفران

Crocus sativus ، گیاهی از خانواده عنبیه (Iridaceae) ، بیشتر در کشورهای اطراف دریای مدیترانه و بخش هایی از آسیا ، یعنی در ایران ، هند ، ایتالیا ، اسپانیا ، یونان و مراکش کشت می شود. امروزه  به دلیل وجود خواص درمانی زعفران و وارگانیک بودن ان در اکثر نقاط دنیا مصرف میشود. و در بیشتر کشور های دنیا حتی نقاطی که شرایط کاشت زعفران را نداشتند به صورت گلخانه ای پرورش میدهند. حدود ۹۰ درصد بازار زعفران دنیا در دست ایران است ولی اخیرا به دلیل توسعه ی کاشت زعفران و فروش فله ای زعفران برای صادرات دیگر کشور ها در صدد رقابت با ایران هستند .

برای آشنایی با تاریخچه زعفران این مقاله به شما پیشنهاد میشود

ترکیبات اصلی زعفران

گل آن حاوی ترکیبات شیمیایی مختلفی است گلهای زعفران حاوی مواد تلخ (مانند پیکروکروسین) ، مواد فرار (به عنوان مثال ، صفران) ، مواد رنگ کننده (به عنوان مثال ، کروسین و کروسین گلیکوزید آن) آنتوسیانین ، کاروتن و لیکوپن است . این ترکیبات درداروهای مختلف که دارای خاصیت ضد افسردگی و ضد سرطان استفاده شده اند . کروسین یکی از ترکیبات اصلی عصاره زعفران است که دارای تأثیراتی مانند ضد تشنج ، ضد افسردگی ، آنتي اكسيداني ، ضد التهابي ، ضد آتروژنيك ، آنتي بيوپتوتيك ، ضد فشار خون و هيپوليپيدمي ، ضد تومور ، ظرفیت محافظ رادیکال ، افزایش یادگیری و خاصیت تقویت حافظه است.

کاربرد زعفران در داروسازی

نقش گیاهان دارویی و خواص درمانی آنها در درمان اختلالات مختلف مانند بیماریهای دستگاه گوارش و اختلالات روانی در طی یک دهه گذشته به خوبی تثبیت شده است . با این حال ، زعفران برای استفاده در زنان باردار توصیه نمی شود که ممکن است در رشد جنین اختلال ایجاد کند. گیاهان دارویی در حدود ۸۰٪ از جمعیت جهان ، که عمدتاً در کشورهای در حال توسعه هستند از گیاهان دارویی استفاده میکنند. اعتقاد بر این است که ترکیبات شیمیایی آنها سازگاری بهتری با بدن انسان دارند. در این بررسی ، ما به مکانیسم های بالقوه عمل زعفران و تأثیرات مفید آن بر چندین بیماری دستگاه گوارش متمرکز شده ایم.

در این مقاله سعی شده تا خواص درمانی زعفران در برخی از دارو ها وتاثیرات انرا بر روی  بیماری هایی مانند بیماری های قلبی وبیماری های گوارشی برسی کند

ادامه دارد…

برای خرید زعفران اصل وارگانیک به صورت کلی و جزِئی و پک های هدیه صادراتی کافیست با ما تماس بگیرید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *