زعفران اصل

راه های شناسایی زعفران اصل

این مقاله شما را با راه های شناسایی زعفران اصل و تشخیص زعفران تقلبی اشنا میکند.

راه های تشخیص کیفیت زعفران

 

  • رنگ کمتر در امتداد هر رشته زعفران نشان از کیفیت پایین زعفران دارد.
  • بوی زعفران اصل و مرغوب، شیرین و بوی گل می باشد و اگر قدری از آن را مزه کنید کمی به تلخی میزند .
  • زعفران با کیفیت یک طرفش به شکل شیپور و طرف دیگرش نازک و ظاهری شبیه پیچک دارد.
  • جهت شناخت زعفران سرگل تمام رشته های زعفران باید رنگ یکدست داشته باشند.
  • گاهی رنگ ظاهری و عطر آن خوب بوده ولی تکه های خرده شده در آن دیده می شود که اشکالی ندارد. دلیل آن در موقع پاک کردن دسته و کنج است که باعث خورد شدگی می شود.
  • زعفران با کیفیت چرب نیست.

شکل ظاهری زعفران درجه یک چگونه است :

شکل ظاهری زعفران یکی از روش‌های شناسایی خالص بودن آن است. ظاهر این محصول شبیه میخک است؛ به گونه‌ای که پایین گیاه میله‌ای و انتهای آن دندانه دار، پهن و قیچی شکل است. همچنین رنگ زعفران باید قرمز تند باشد نه روشن و شکل کلاله‌های آن نیز نباید براق باشد. ممکن است بعغضی از تجار سود جو برای سود بیشتر بحای زعفران اصل ازگیاهان یا مواد دیگر  مانند: کاکل ذرت،گل خشت ، الیاف و غیره استفاده کنند. برای شناسایی انواع زعفزان این مقاله به شما پیشنهاد میشود.

تشخیص زعفران اصل و زعفران تقلبی:

یکی از بیشترین موادی که به عنوان زغفران تقلبی استفاده مبشود کاکل ذرت رنگ شده است .برای تشخیص زعفران از کاکل ذرت، به تفاوت ظاهری در رشته های آن دقت نمائید. رشته های ذرت مستقیم هستند اما رشته های زعفران بشکل منحنی دارند. این انحنا یکی از ویژگی های اصل بودن زعفران می باشد.

تشخیص زعفران درجه یک از طریق رنگ آن :

قدری زعفران در آب جوش بیاندازید. اگر بعد از ۵ دقیقه رنگ رشته ها کمرنگ و متمایل به سفید شد نشان دهنده زعفران تقلبی می باشد.

استفاده از کاغذ کاهی برای تشخیص غش در زعفران

کمی از زعفران مورد نظرتان را بین کاغذ کاهی قرار دهید و فشار دهید. اگر در جای فشار زعفران، ذرات روغن و چربی مشاهده کردید نشان از این دارد که زعفران تقلبی است . اما اگر زعفران پودر شود و اثری از چربی نباشد نشان از سالم و خالص بودن زعفران دارد.

تشخیص زعفران خوب با بنزین

زعفران در بنزین حل نمی شود. برای تشخیص زعفران اصل باید مقداری از زعفران را در بنزین بیندازید اگر بنزین رنگی شد، نشان از این دارد که زعفران شما اصل نیست و از جمله زعفران های ساختگی می باشد.

استفاده از گاز متان جهت تشخیص زعفران اصل

گاز متان یک شناساگر قوی برای زعفران اصل به شما می آید. مقداری از زعفران را روی گاز متان بگیرید. اگر رنگ آن بنفش یا نارنجی شود، نشان از این دارد که زعفران خالص است. اما اگر زعفران به رنگ زرد تبدیل شود، نشان از ناخالص و تقلبی بودن زعفران دارد.

تشخیص زعفران درجه یک طعم آن

زعفران اصل طعمی تلخ دارد بعضی از سود جویان برای کم فروشی به زعفران نمک یا شکر اظافه میکنند که با مزه کردن مشخص میشود

شما میتوانید برای خرید زعفران اصل وبا ضمانت با ما تماس بکیرید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *